Міністр фінансів Сергій Марченко заявив минулого тижня на програмі «Свобода слова», що в Україні не станеться дефолту, навіть якщо не складуться переговори з МВФ.

Проте останнім часом багато говорилося, що співпраця з МВФ Україні необхідна як повітря, а вона можлива тільки в разі прийняття «антиколомойського» закону. Із такої дивної заяви Міністра фінансів випливає кілька висновків.

По-перше, зрозуміло, що голосів на прийняття «антиколомойського закону» у ВР  немає і не передбачається, а це в свою чергу ставить під великий сумнів співпрацю з МВФ.

По-друге, міністр фінансів припускає фінансування внутрішніх податків за рахунок емісії  національної валюти (випуску в обіг нових грошових знаків), що може призвести до гіперінфляції в країні, але тимчасово, принаймні на найближчі 2-3 місяці (поки міністр перебуватиме на посаді) створить ілюзію що в державі все гаразд.

По-третє, позиція Марченка, який розраховує на випуск Нацбанком додаткової гривні, суперечить позиції Національного банку, де чітко говориться, що НБУ не збирається  фінансувати дефіцит державного бюджету, в тому числі через операції з державними облігаціями, про що заявив  голова правління НБУ Яків Смолій за два дні до виступу Марченка.

«Ефекти від прямого фінансування бюджету у вигляді розгортання девальваційний-інфляційної спіралі добре відомі тим українцям, які пам'ятають 90-і роки. Тому, повертатися до цієї практики немає сенсу ", - зазначив глава НБУ.

Таким чином виходить, що пан Марченко або свідомо бреше всій країні, або необізнаний про позицію НБУ, і така некомпетентність міністра фінансів має насторожувати українців. Але однозначно своєю заявою Міністр фінансів дав зрозуміти, що співпраця з МВФ не продовжиться. І в першу чергу через те, що український парламент не може вгамувати свої внутрішньополітичні амбіції.

Варто зазначити, що коли подібні заяви робить особа такого рівня, це суттєво підриває рівень довіри до держави і сприйняття її як серйозного фінансового партнера.

На тлі цього ВР голосує за незбалансований проект бюджету з дефіцитом у майже 300 млрд грн. Для будь-якої цивілізованої країни подавати бюджет, в якому видатки перевищують надходження – це нонсенс. Згідно нового бюджету скорочуються видатки на виплату пільг та житлових субсидій громадянам на 8,2 млрд грн. Також скорочуються видатки на підтримку та розвиток об’єднаних територіальних громад на 2,1 млрд грн, на виплату деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплату послуг окремим категоріям населення (перенесено термін запровадження підвищених розмірів деяких соціальних виплат з 1 січня на 1 липня 2020 року) - на 1,9 млрд грн.

Фото до матеріалу: картина Вася Ложкін

 
Поділіться публікацією та долучайтеся до нас на Facebook