Україна має сильного і підступного північного сусіда з амбіціями загарбника, який може напасти зненацька. Тому ми маємо бути готовими в будь-який момент стати на захист своїх домівок — ось для чого нам потрібна територіальна оборона!

Про те, якою маю бути тероборона, розповів в інтерв'ю АрміяInform заступник секретаря РНБО генерал-майор Сергій Кривонос, який вже певний час займається проблемою побудови в Україні надійної територіальної оборони за найкращими світовими зразками.

Якби громадяни не самоорганізувалися, то невідомо, чий би прапор нині майорів над Верховною Радою. Яскравий приклад — Сватове. Коли там з’явилися «зелені чоловічки», мешканці турнули їх за допомогою звичайної мисливської зброї, - нагадує Кривонос епізод часів початку війни.

На даний момент на розгляд парламенту було винесено новий законопроєкт про територіальну оборону, але в депутатів руки до нього ніяк не дійдуть. А новий закон потрібний, адже зараз є величезна кількість людей, які беруть участь в територіальній обороні, проте ще немає загальних правил гри.

Кривонос наголошує, що головна задача тероборони - це не війна на фронті, а допомога фронту та підтримання порядку в тилу. У мирні часи війська територіальної оборони можуть залучатися до допомоги населенню в умовах природних або техногенних катастроф, наприклад до гасіння пожеж, які нещодавно хвилею пройшли по Україні.

Як розповів генерал-майор, оновлена тероборона передбачає наприклад, що в областях відтепер може бути не одна бригада ТрО. Наприклад, у Києві можуть бути створені дві окремі бригади на лівому і правому березі. Також у тероборону можуть іти служити й жінки.

Підготовка таких бригад — це окрема тема. Готуватися підрозділи мають постійно. Сергій Кривонос навів приклад Естонії: — У них щочетверга проводять День захисника Естонії. У кожному повіті свій тир і хороша база для підготовки, де і займаються підрозділи. Для цього в країні були виділені і виділяються значні кошти. Такі тири можна побудувати, або відновити ті, що існували раніше, але нині занедбані. Тим більше, що за попередніми розрахунками, для цього не потрібно великих капіталовкладень.

За словами Сергія Кривоноса, «за положеннями законопроєкту, член територіальної оборони під час складання певних заліків може користуватися зброєю та тримати її вдома. Це не означає, що всі вже наступного дня після ухвалення закону почнуть отримувати зброю. Людину треба підготувати і фізично, і морально».


В свою чергу досвід підготовки воїнів тероборони в США, Канаді, Польщі, передбачає, щоб люди здобували професії подвійного призначення, як водії, техніки, кухарі, так і фахівці галузі ІТ, яких також планують залучати. Зокрема, фахівців з комунікацій та інформатизації не завжди можна зацікавити йти служити в армію, адже приватні компанії пропонують їм заробітну плату в рази більшу. Тому їхній потенціал використовують, залучаючи на службу в ТрО.

Коли ворог іде на нашу землю, ми не маємо кидатися на ворожі танкові колони з автоматом і сидіти під зосередженим вогнем артилерії в окопах, а повинні мінувати дороги, влаштовувати засідки, знищувати колони з постачанням, знищувати їхніх офіцерів. Для цього рівень підготовки бійця ТрО має бути не нижчим, ніж у воїна на передовій, а навички ще більш різнобічними. Для цього потрібно багато спільно тренуватися. Головне, цим питанням мають займатися справжні патріоти та військові професіонали, - резюмує Кривонос.

 
Поділіться публікацією та долучайтеся до нас на Facebook