Набагато більш дієвим і повністю правовим інструментом, який би забезпечив обмеження прав та свобод громадян з метою запобігання поширення пандемічного вірусу, був би правовий режим надзвичайного стану в Україні. Так вважає екс-секретар комітету ВРУ з питань нацбезпеки та оборони (2014-2019 рр) Іван Вінник.

«Оголошення надзвичайного стану - є найбільш активно використовуваним іншими країнами інструментом державного управління в питаннях протидії COVID-19. Законодавство більшості країн наділяє дискретними, одноосібними повноваженнями перших осіб держави оголошувати надзвичайний стан для забезпечення громадської безпеки та ліквідації загроз.

Надзвичайний стан передбачає можливість обмежувати ключові права та свободи, тому в Україні, державі, яка має одну з найбільш ліберальних конституцій в світі, процедура введення правового режиму надзвичайного стану передбачає політичне погодження (затвердження) такого рішення головним політичним органом країни – Верховною Радою України.

Незважаючи на деяку, непотрібну в подібних випадках, інерційність, присутність вищого законодавчого органу країни в цьому процесі дозволяє вирішити одразу декілька важливих питань, з яким сьогодні стикається уряд, реалізуючи свої повноваження в питаннях захисту країни від COVID-19.

Указ Президента про введення надзвичайного стану затверджується рішенням Верховної Ради, у формі законопроекту, тому текстом відповідного законопроекту можна не тільки ввести в дію указ Президента, а й наділити окремі органи тимчасовими додатковими повноваженнями, чи навіть вдосконалити процедуру закупівлі засобів протидії COVID-19, яка за чинним законом може тривати до 30 днів.

Окрім того, участь Верховної Ради в цьому процесі не тільки частково покладе на чинний склад парламенту політичну відповідальність за те, що відбувається в країні а й дозволить (змусить) інтенсивно працювати, без відволікання на поїздки в округа, тижні роботи в комітетах чи багатомісячний розгляд тисяч правок до законопроекту «про продаж землі».

Висновки в цьому дописі базуються на приписах Конституції України та Закону України «Про правовий режим надзвичайного стану», - пише Вінник на своїй офіційній сторінці в соцмережі.

Щодо «страшилок» про надзвичайний стан, при якому будуть «примусово відчужувати або вилучати майно у юридичних і фізичних осіб або вводити квартирну повинність, тощо» -  це можна легко заборонити відповідним рішенням ВР про затвердження Указу Президента, водночас лишаючи всі необхідні заходи для захисту населення України від світової пандемії, - пояснює Іван Вінник.

«Історія та досвід говорить про те, що або держава регулює кризу або її почне регулювати вулиця», - резюмує він.

 

 
Поділіться публікацією та долучайтеся до нас на Facebook