Кілька днів тому українців приголомшила новина - з'явився документ з Офісу Презединта з наказом обласним адміністраціям "бути готовим на безоплатній основі надати допомогу військовим частинам у забезпеченні продуктами харчування...".

Багато хто вирішив, що це фейк – настільки шокуючою та несподіваною стала ця новина.

Але , на жаль, документ виявився справжнім. Причина, через яку армія з 25 березня фактично залишилась без харчування – дилетантизм та корупція у системі забезпечення харчування наших захисників. Так вважає народний депутат України VIII скликання, голова громадсько-політичного об'єднання «Українська справа» Ігор Артюшенко, про що він пише на офіційній сторінці.

«До 2006 існувала стара і недолуга радянська система: військові частини самі купували і готували їжу. І армія ходила голодна. Такий підхід зламав Анатолій Гриценко, віддавши харчування приватним фірмам. Але через корупцію у непрозорих закупівлях вигравали тільки наближені фірми. За відкати. Тому якість харчування залишалась жахливою, а ціни - завищеними в рази. І армія залишилась голодною.

Коли почалась війна з Росією, виявилось, що ці приватні компанії відмовляються возити їжу. Бо ж, бачите, є ризики. Також з'явилась можливість і ворожих диверсій, бо військові не могли проконтролювати постачальників. Саме тому з 2016 в Міноборони прийшов волонтерський десант, який і почав системну реформу харчування.

Підхід був наступний: прозорий тендер на закупівлю продуктів, але самостійне приготування їжі.На момент початку 2019 року вже близько половини ВЧ ЗСУ перейшли на нову систему харчування. Результат реформи ми всі бачили у безлічі відео та фото з військових частин. Нарешті український захисник мав гідне, різноманітне та якісне забезпечення.

 

Але через вибори і прихід до влади Зеленського і Ко реформа не була завершена. В першу чергу через неузгодженість дій, управлінську кризу та конфлікт, бо призначений Зеленським начальник Генштабу Руслан Хомчак хотів повернутися до старої системи харчування, а призначений Зеленським керівник Міноборони Андрій Загороднюк - завершити реформу.

Конфлікт в команді Зеленського завершився дивакуватим компромісом: продукти купували через тендер, а приготування віддали комерційним фірмам. І, логічно, сталося не як гадалося.

 

Бо коли на тендері приготування їжі виграла "чужа" фірма, то старі компанії організували саботаж, додавши борги за минулі роки. Звичайно, що новий переможець відмовився платити по не своїм боргам. Результат: контракти на продукти є, але приготувати їжу нема кому», - пише екс-нардеп Артюшенко.

Результатом того, що у влади не виявилося  ані єдиного плану, ані спільного бачення, як керувати державою стало те, що 25 березня близько 40% ВЧ опинилися перед реальною загрозою голоду.

Наскільки готові регіональні адміністрації в умовах надзвичайної ситуації взяти на себе цей тягар по забезпеченні армії – ми згодом побачимо. Але не впевнені, що «хуже нє будєт»….

 
Поділіться публікацією та долучайтеся до нас на Facebook